Tunceli Haberleri, Tunceli Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

El emeği, göz nuru ‘Edirne bebeği’

Edirne’de Trakya bölgesinin geleneksel kıyafetleri, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Sosyal Dayanışma Merkezinde (SODAM) açılan ’Edirne Bebeği’ kursuyla yaşatılmaya çalışılıyor. Kadınların sosyal yaşamda ekonomik özgürlüğe ulaşmasının amaçlandığı kursta 5 aylık eğitimin ardından ’Edirne bebeği’ mis sabunu gibi kente özgü eşyalar satışa sunulmaya başlayacak.

Edirne SODAM’da dezavantajlı bölgelerde yaşayan kadınların sosyal yaşama entegrasyonu ve istihdamı ile ilgili çalışmaları kapsamında ‘Edirne Bebeği’ kursu veriliyor. Trakya bölgesine özgü yerel kıyafetlerin yeniden gün yüzüne çıkarılmasının hedeflendiği kursta kadınlar tamamen el emeğiyle bebekleri yöresel kıyafetlerle giydiriyor.

“Hepsi el emeği”

Kurs eğitmeni Mine Yasa, kurslarda ninelerin giydiği yöresel kıyafetleri gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, Hepsi el emeği yapılan ürünler. Kurslarımız 5 aylık süreçte devam ediyor. İstihdamlı kurslar bunlar. İŞKUR’la ortaklaşa yaptığımız bir kurs bu. Öğrenmek isteyen kadınları kursumuza bekliyoruz. Yeter ki istesinler. Her türlü imkanı sağlıyoruz burada dedi.

Evlerde yapılıp satılacak

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recep Kozan da bu gibi projelerin desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, Arkadaşlarımızın ortaya attığı bu fikirler ve destekleri bu gibi projelerin ortaya çıkmasına sebep oldu. İnşallah bunları iyice öğrenecek arkadaşlarımız ve evlerde yapacaklar. Nasıl ki mis sabunu bugün evlerde yapılıp satılıyorsa bunlar da ileride, bu çalışmaların sonucunda evlerde yapılıp satılacak. Gerçekten Mine Hanım bu konuda hem becerikli hem de mücadeleci, kendisini tebrik ediyoruz diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Bolu’da sağanak yağmur etkili oldu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi