Tunceli Haberleri, Tunceli Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Tunceli’de “Terörü Protesto Yürüyüşü”

Yürüyüşe katılanlar, Necmettin Yılmaz anısına Munzur ve Pülümür Çaylarına beyaz ve kırmızı karanfiller bıraktı.

23 yaşındaki sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz’ın 16 Haziran 2017 tarihinde PKK’lı teröristler tarafından Tunceli-Pülümür yolunda aracı kurşunlanıp yakıldıktan sonra kaçırılarak şehit edilmesi, Tunceli’de düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Moğultay Mahallesi Belediye Yeraltı Çarşısı üzerinde toplanan Tunceli Valisi Tuncay Sonel, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, CHP’li Milletvekilleri Muharrem İnce, Tuncay Özkan, Gülay Yedekci, Haluk Pekşen, Serdal Kuyucuoğlu, Gürsel Erol, İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur, Emniyet Müdürü Doğu Ateş, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Yıldız Güngör, MHP İl Başkanı Melike Gökalp, kurum amirleri, belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar, Türk bayrakları ve karanfillerle Aleviler tarafından kutsal sayılan Hızır Gölü ziyaretine kadar yürüdü. Burada şehit öğretmen Necmettin Yılmaz anısına Munzur ve Pülümür Çaylarına beyaz ve kırmızı karanfiller bırakan katılımcılar, daha sonra ziyarette mumlar yakıp, niyazlar dağıttı.

CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, yaptığı konuşmada Necmettin Yılmaz’ın şehit edilmesine sert tepki göstererek, “Necmettin öğretmen bundan sonra bizim de evladımız, bizim de onurumuzdur. Dersim toprakları sizin de artık evinizdir. Necmettin öğretmene sıkılan kurşun Dersim’in tarihine, kültürüne, geleneklerine, inançlarına sıkılan kurşundur. Dersim’e, Türkiye’ye, insanlığa sıkılan ihanet kurşunudur” dedi.

“Sizleri hak, hukuk, adalet, demokrasi ve özgürlük için teröre karşı çıkmak için yeni bir direniş hikayesi başlatmaya davet ediyorum” diyen Erol, “Bu direniş hikayesinin adı teröre karşı çıkma hikayesidir. Diyorum ki yaşasın demokrasi, adalet, kardeşlik, barış, özgürlük; laik Cumhuriyet. Kahrolsun terör, kahrolsun terör” diye konuştu.

Şehit öğretmen Necmettin Yılmaz ile tüm şehitlere rahmet dileyen Tunceli Valisi Tuncay Sonel de, Tunceli’nin terörle anılmak istemediğini, bugünkü yürüyüşün de bu anlamda önemli olduğunu kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Tunceli Valiliği’nden Mazgirt’teki çatışmaya ilişkin açıklama başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi