Tunceli Haberleri, Tunceli Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Unutulmaya yüz tutmuş kültürler, düğünlerle canlanıyor

Elazığ’a yakınlığı ve geçmişte Elazığ’a bağlı olmasından dolayı Elazığ-Harput kültürünü yoğun olarak yaşayan Çemişgezek ilçesinde düğün nostaljisi gerçekleştirildi. Elazığ kültürünün unutulmaya yüz tutmuş ağır halayı ile birlikte Çemişgezek’te 40 yıl öncesine kadar düğün halaylarının arasında seslendirilen kahramanlık şiiri bir düğünde yeniden icra edildi. Şiiri, davul klarnet eşliğinde Kağan Gökalp okurken, izleyenlerden büyük ilgi gördü.

Yerel kültürlerine sahip çıkmak için çaba içinde olduklarını belirten Kağan Gökalp, İlçedeki genç arkadaşlarımız yerel kültürüne çok düşkün. Unutulmaya yüz tutan geleneklerin, halayların, türkülerin yaşatılması için onlarda büyük bir heves görüyorum. İlçemizde yapılan düğünlerin tamamının yerel kültürümüze uygun yapılmasını arzu ediyoruz dedi.

Halayda okuduğu şiir ve ilçedeki yerel kültürün yaşatılması adına bilgiler de veren Gökalp, geleneksel Çemişgezek düğününde bir kısmını okumaya çalıştığı şiirin aslında Erzurum halk oyunlarından ’Başbar’da okunan bir şiir olduğunu anımsattı.

1945 yılında Selahattin Erkap tarafından yazılan şiirin, Erzurumlu arkadaşlardan öğrendiği kadarı ile ile unutulmaya yüz tutmuş durumda olduğunu anlatan Gökalp, Harput, Elazığ halk oyunlarının en güzel örneklerinden biri olan ağır halayın da neredeyse Elazığ düğünlerinin tamamen dışında kaldığının altını çizdi.

Bir önceki yazımız olan Vali Sonel: “Devletimizin şefkatini ve sıcaklığını yöre insanımıza göstereceğiz” başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi